Często się słyszy, że ludzie uzależnieni są od kawy, a to ‚niby’ źle przekłada się na zdrowie. W rzeczywistości jednak, kawa jest jednym z niewielu nałogów, który jest korzystne dla zdrowia. Co zapewne Cię zdziwi, jeden z bardziej kontrowersyjnych składników występujących w kawie, czyli kofeina zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Kawa m.in. zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka i choroby serca.

coffee

Oto zalety picia kawy:

1.Kawa oczyszcza i stymuluje umysł

Gdy uwalniane są noradrenalina i dopamina, wówczas twój mózg uwalnia inne neuroprzekaźniki, które ułatwiają proces uczenia się i zapamiętywania informacji. Przez krótki czas po wypiciu kawy, jesteśmy „mądrzejszy” i możemy wchłonąć więcej informacji. Napij się więc kawy przed ważnym spotkaniem bądź egzaminem ;)

2.Kawa pomaga schudnąć

Kawa przyspiesza przemianę materii. Jesteśmy w stanie spalić więcej kalorii i tłuszczu w stanie spoczynku. Kawa jest także naturalnym, niskokaloryczny napojem, który nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, a spożywana bez cukru i mleka jest jeszcze zdrowsza.

3.Kawa dodaje ‚powera’

Kawa zwiększa produkcję adrenaliny , która jest odpowiedzialna za szybkie uwalnianie energii, która występuje przykładowo podczas „walki lub ucieczki” . Nasze mięśnie są wówczas mocniejsze i bardziej wytrzymałe.

4.Kawa dodaje energii

Kofeina w kawie jest szybko wchłaniana do krwi, a potem do mózgu. Wewnątrz mózgu, kofeina blokuje adenozyny, który przyczyniają się do odczuwania zmęczenia. Stymuluje również „neuroprzekaźniki”, takie jak noradrenalina i dopamina, dzięki czemu czujemy się wypoczęci.

5.Kawa pomaga niwelować ból

Gdy kawy współdziała z układem nerwowym, pomaga stłumić łagodny ból, w tym mięśni. Kawa pomaga organizmowi wypłukać substancje chemiczne, które powodują ból, takie jak kwas mlekowy. To powoduje, że szybciej odzyskujemy sprawność fizyczną.

6.Kawa zawiera składniki odżywcze

Kawa zawiera niezbędne witaminy, takie jak B2, B5, a B3. Witaminy te odpowiadają m.in. za obniżenie poziomu cholesterolu.

7.Kawa jest przeciwutleniaczem

Przeciwutleniacze eliminują wolne rodniki, które powodują uszkodzenia komórek. Ponieważ wolne rodniki często uszkodzają komórki skóry, kawa może pomóc nawet spowolnić oznaki starzenia.

8.Kawa obniża stres

Kawa tymczasowo zmienia białka w mózgu, które kontrolują stres. Oznacza to, że po wypiciu kawy, czujemy się mniej zestresowani.

9.Kawa zwalcza choroby mózgu

coffee2

Udowodniono, że kawa nie tylko pomaga w nauce, ale również zapobiega chorobom związanym z utratą pamięci, takie jak Alzheimer.

Konkluzja: Jeśli kawa nie wpływa źle na twoje samopoczucie, nie rezygnuj ze spożywania kawy, tylko dlatego, że słyszałeś o jej szkodliwości. Szkodzi, ale w nadmiernych ilościach. Jak widzisz korzyści zdrowotnych picia kawy jest mnóstwo, dlaczego więc z niej rezygnować kiedy jest tak łatwo dostępna i stosunkowo tania?

 

 

Categories: ARTYKUŁY, ZDROWIE

Dodaj komentarz


  • Blogroll

  • Archiwa

  • x