Ten temat jest na czasie, bo nawiązuje do naszych noworocznych postanowień.
Chciałabym na początek, abyś zadał sobie pytanie, czy ty też masz problem z odkładaniem rzeczy na później? Jeśli nie, to gratuluję – ten artykuł nie jest dla ciebie.

postanowienia-frustracjaSzczerze polecam jednak przeczytać ten wpis osobom, które borykają się z tym problemem na co dzień. Jeśli jesteś jednym z nim, zapewne zabierasz się do czegoś, co planowałeś już od dłuższego czasu, ale cały czas zwlekasz powtarzając sobie „ zrobię to jutro”, „dziś nie mam weny”, „jutro na pewno się za to wezmę” itd. Zwlekanie z wykonaniem czynności, to jeden z czynników, które powodują, że jesteśmy dalej niż bliżej od zrealizowania swoich celów i marzeń. W psychologii zwlekanie określane jest jako prokrastynacja. Słowo to wywodzi się z łacińskiego procrastinatio (łac.)i znaczy odwlekać, odkładać na jutro. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zatrzymanie się w rozwoju oraz utrata nadziei na realizację zamierzonej czynności.

postanowienia2Osoby zmagające się z tym problemem, czują się sfrustrowani swoją bezsilnością zadając sobie na co dzień pytanie – co zrobić aby pozbyć się tego złego nawyku? Czyli jak zaprzestać odkładanie zadań na później i od razu je realizować, szczególnie te najtrudniejsze czynności? Poniżej podaję kilka wskazówek, które mnie osobiście pomagają w konsekwentnym działaniu, zgodnym z moimi planami i harmonogramem.

1.Określ swój cel!

Po pierwsze dobrze sprecyzuj jaki jest twój cel – musisz widzieć dokąd dokładnie zmierzasz. Zapisuj to co chcesz osiągnąć! Chaotyczne wyobrażanie o tym, co w jakiej kolejności chcemy osiągnąć powoduje odkładanie spraw na później. Unikaj tego!

2.Przestań ciągle zastanawiać się nad wykonaniem zadania! Po prostu działaj!

Ludzie sukcesu od razu przystępują do wykonania określonego zadania, a nie zostawiają go na później. Zrealizowanie jakiegoś zadania, wpływa na nas pozytywnie – czujemy się radośniejsi i silniejsi. Po co więc zwlekać? Żeby znowu wzbudzać w sobie poczucie winy, żeby znowu narzekać na siebie? Noo chyba tego nie chcesz…

3.Załatwiaj najtrudniejsze sprawy na początku

Nie odkładaj na koniec najtrudniejszych spraw do zrealizowania. Ludzie wydajni narzucają sobie dyscyplinę rozpoczynania pracy od najistotniejszych zadań. Tacy ludzie są zdecydowanie szczęśliwsi.

„Sukcesy znanych ludzi są proporcjonalne do wysiłku, jaki włożyli w wybraną dziedzinę swojej działalności” Orison Sweet Marden

4.Wyrób w sobie nawyk konsekwencji w działaniu!

Ćwicz każdego dnia, zdyscyplinuj się do działania, bądź zdeterminowany w tym co robisz, a wszystko pójdzie po twojej myśli. Wystarczy 30 dni, aby wprowadzić w swoje życie nowy nawyk, wystarczy determinacja i konsekwencja w działaniu. Nie zabieraj się za kilka rzeczy naraz, gdyż nigdy nie zrealizujesz danej rzeczy od początku do końca!

5.Zrezygnuj z dostępnych „rozpraszaczy”

Telewizja, Internet, radio, telefon komórkowy to największe rozpraszacie obecnych czasów.
Wiem, wiem…ciężko pozbyć się z dnia na dzień tych rzeczy z życia codziennego, ale naprawdę można je mocno ograniczyć. Kiedy myślę sobie, ile do tej pory straciłam czasu na zbędne czynności, typu przeglądanie Facebooka, czy oglądanie głupich programów w telewizji wprawiam się w zły nastrój. Wszystko to sprawiło, że teraz jestem w tym miejscu w którym jestem, a nie w tym, w którym sobie marzyłam żeby być. No cóż, nie ma co żałować, tylko trzeba zacząć nadrabiać zmarnowany czas ;) Jak to się mówi, nigdy nie jest za późno i nigdy nie jesteśmy za starzy na spełnianie swoich marzeń.

6.Nie sugeruj się zdaniem innych

Nie patrz na to, co mówią ci inni ludzie – oni nigdy nie zrozumieją cię tak, ja ty sam siebie.
Bliscy, znajomi mogą szczególnie zniechęcić cię do działania, bo są to osoby, którym ufasz, których darzysz szacunkiem. Owszem, warto posłuchać ich zdania, ponieważ zwykle chcą dla ciebie dobrze, ale w konsekwencji zrób to co podpowiada ci rozsądek i intuicja, bo inaczej nigdy nie zrealizujesz swoich marzeń i pasji. Moja rada – najlepiej nie mów nic, po prostu zaskocz innych! Postaw ich przed faktem dokonanym.

tomorrow-isnt-guaranteed

 

7.Poczuj i zobacz to co chcesz osiągnąć!

Jeśli chcesz upiec ciasto, zwizualizuj je sobie najpierw, jeśli chcesz kupić dom/ mieszkanie wyobraź siebie w nim, poczuj ciepłą atmosferę, pospaceruj w nim. Jeśli będziesz intensywnie myślał o swoim celu/ marzeniach prędzej czy później one się spełnią. Musisz całym sobą czuć, że to co chciałeś osiągnąć, już należy do ciebie – informacja trafi do podświadomości, a ona już zrobi wszystko, aby ta myśl stała się rzeczywistością.

Życzę Ci, abyś osiągnął to, co sobie zaplanowałeś i wymarzyłeś, życzę Ci przede wszystkim siły i konsekwencji w dążeniu do osiągnięciu Twoich celów! :)

Dodaj komentarz


  • Blogroll

  • Archiwa

  • x